Хмари

https://datapark.com.ua/wp-content/uploads/2017/05/Cloud-Paas_11.png

Платформа як послуга

 Platform as a Service (PaaS) – модель надання хмарних обчислень, при якій споживач отримує доступ до використання інформаційно-технологічних платформ: операційних систем, систем управління базами даних, сполучній програмного забезпечення, засобів розробки і тестування, розміщеним у хмарного провайдера. У цій моделі вся інформаційно-технологічна інфраструктура, включаючи обчислювальні мережі, сервери, системи зберігання, цілком управляється провайдером, провайдером же визначається набір доступних для споживачів видів платформ і набір керованих параметрів платформ, а споживачеві надається можливість використовувати платформи, створювати їх віртуальні екземпляри, встановлювати , розробляти, тестувати, експлуатувати на них прикладне програмне забезпечення, при цьому динамічно змінюючи кількість споживаних обчислюва даткови ресурсів.

Desktop as a Service (DaaS)

Модель поширення і експлуатації програмного забезпечення, що здобула популярність на початку 2000-х років і є логічним продовженням SaaS.

При наданні послуги DaaS клієнти отримують повністю готове до роботи («під ключ») стандартизоване віртуальне робоче місце, яке кожен користувач має можливість додатково налаштовувати під свої завдання. Таким чином, користувач отримує доступ не до окремою програмою, а до необхідного для повноцінної роботи програмного комплексу. Фізично доступ до робочого місця користувач може отримати через локальну мережу або Інтернет. Як терміналу може використовуватися ПК або ноутбук, нетбук і навіть смартфон. Пристрій доступу використовується в якості тонкого клієнта і вимоги до нього мінімальні.

Database as a service (DBaaS)

Хмарний підхід до зберігання і управління структурованими даними. Це одна з найбільш затребуваних технологій в галузі управління інформаційними ресурсами. Суть концепції DBaaS в тому, що користувачеві не потрібно встановлювати і підтримувати базу даних, йому досить зробити запит і отримати по ньому базу даних. Для її створення використовуються ресурси приватного, публічної або гібридної хмари.

Деякі хмарні платформи пропонують сервіс баз даних, за допомогою чого можна обійтися без віртуальної машини. Постачальник сервісу бере на себе відповідальність за установку і обслуговування бази даних. Як приклад можна назвати Amazon Web Services. Вони надають три бази даних, що входять до їх хмарний сервіс: SimpleDB – NoSQL, де дані зберігаються в парах ключ-значення, – Amazon Relational Database Service (а це вже SQL-орієнтована база даних з MySQL-інтерфейсом) і DynamoDB.

Користувач отримує з інформаційних ресурсів необхідну інформацію, зібрану згідно з параметрами свого запиту, і може працювати з нею як зі звичайною базою даних: зберігати, редагувати, відправляти іншим користувачам, об’єднувати з іншими базами і інше.

DBaaS забезпечує функціональні можливості бази даних, схожі з тими, що надають реляційні системи управління базами даних (реляційні СУБД), такі як SQL Server, MySQL і Oracle. З іншого боку, будучи хмарної, DBaaS забезпечує гнучку, масштабовану платформу за запитом, що спрямована на самообслуговування і просте управління, зокрема з точки зору ініціалізації власної бізнес-середовища. DBaaS-продукти зазвичай дають достатньо можливостей для моніторингу, щоб відстежувати продуктивність і витрата і щоб попереджати користувачів про можливі проблеми. Продукти також можуть виробляти найпростіший аналіз даних.

DBaaS – це один з прикладів хмарних сервісів, на зразок платформи як послуги (PaaS), інфраструктури як послуги (IaaS) і ПО як послуги (SaaS). Адмініструються за допомогою такої моделі бази даних іноді називають хмарними.